Endnu en dag i Guds skaberværk

Lørdag den 28. februar 2026
kl. 19.30
Bastionen

Pris i løssalg: 345 – 310 – 275 kr. + gebyr

Varighed: 95 minutter – spilles uden pause

Medvirkende: Iben Hjejle, Alexander Bryld Obaze

Iscenesættelse: Det Kongelige Teater v/Camille Sieling Langdal

Endnu en dag i Gud skaberværk
Det Kongelige Teater

Lørdag den 28. februar 2026 kl. 19.30

Endnu en dag i Guds skaberværk er baseret på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg – en historie med humor og smerte om at ville redde verden – og hvor hurtigt man selv kan ende på bunden.

Lotte ligger søvnløs i sin lejlighed.
Hun er blevet forladt af sit livs kærlighed, Michael, og hun er tilmed blevet fyret fra sit arbejde som  socialrådgiver. 
Pludselig ringer Michaels voksne søn, Daniel, som ikke kan få fat i sin far. De finder Michael død i sin lejlighed.

I alle sine voksne år har Lotte forpligtet sig på fællesskabet og sine medmennesker. Hun har taget sig af de svageste, men nu er der ingen, der tager sig af hende. Sammen med Daniel kaster hun sig ud i at opklare Michaels mystiske død.

Mens Lotte prøver at lægge en plan for sig selv, træder hun samtidig ufrivilligt ind i sin nabos stormomsuste ægteskabsdrama, forstyrres af sin formynderiske socialrådgivers krav om CV-kurser, ekskollegaer, der fuld af sympati beklager hendes uretfærdige fyring.
Og så hænger hun på naboens børn uden selv at vide, hvorfor det lige er hende, der skal agere støttepædagog. 
Og imens løser naboen selv sin ægteskabskrise – men i Lottes seng.

Iben Hjejle spiller den bramfri og sarkastiske Lotte, der ikke orker mere uanstændighed eller ligegyldighed – Alexander Bryld Obaze er den søgende Daniel.

Endnu en dag i Guds skaberværk er del af Katrine Marie Guldagers populære trilogi Vrede kvinder – om kvinder, der bærer verdens vægt på deres skuldre og efterhånden som presset tvinger dem i knæ udråber deres galde mod en uretfærdig verden.
Guldager skriver med sort humor om de negative følelser og frustrationen over livet.
Udover Endnu en dag i Guds skaberværk består trilogien af Birgithe med th og Jeg hører, hvad du siger.

Folketeatret

Omtale i pressen

Kommer her efter premieren på Det Kongelige Teater i December 25
Masker Bastionen Nyborg

Bliv medlem og modtag vores nyhedsbrev

Følg med i hvad der sker hos Nyborg Teaterforening 

GAVEKORT – VALGFRIT BELØB

Giv et gavekort til en ven